Historia

JAK TEN CZAS LECI……..HISTORIA PRZEDSZKOLA 305

Przedszkole nr 305 zostało otwarte 26 maja 1975 roku dla mieszkańców nowo wybudowanego osiedla Domaniewska.  Przedszkole miało mieć 4 oddziały, ale od początku okazało się, że miejsc jest za mało. Zaadoptowano wiec na potrzeby grupy salę gimnastyczną i przez długie lata  było 5 a nawet 6 grup.

W 2010 roku zapadła decyzja o rozbudowie placówki.  Z różnych przyczyn  modernizację przekładano z roku na rok. Rodzice powoli tracili nadzieję, a stary budynek popadał w ruinę, gdyż szkoda było pieniędzy na inwestowanie jak wiadomo było, że wszystko zostanie zburzone.

Upragniona chwila nadeszła w kwietniu 2016 roku. To wtedy dostaliśmy decyzję burmistrza  o przeniesieniu zajęć do Szkoły przy Abramowskiego 4, gdzie już 4 lata wcześniej przygotowano  wydzielone zastępcze miejsce.

Na małej powierzchni 300 m spędziliśmy 2 lata. Chociaż było ciasno,  sale miały po 50 m, szatnia była jednocześnie salą rytmiczna i ruchową, miejscem na zajęcia dodatkowe i teatrzyki, na plac zabaw trzeba było przejść  obok ulicy  to jednak  miło wspominamy ten okres. Było przytulnie i kameralnie – 3 grupy – 75 dzieci, 16 osób personelu.

W tym czasie przy ul. Bryły trwała budowa.  Zburzono prawie cały stary  budynek, wzmocniono fundamenty , dobudowano klatki schodowe od wschodu i zachodu, poszerzono o 2 metry ścianę północną i południową  i dobudowano piętro.

Powstał budynek, który ma powierzchnię 1960 m. Jest w nim 8 sal zabaw, sala gimnastyczna       i muzyczna, przedzielone mobilnymi drzwiami, po otwarciu których powstaje bardzo duża sala widowiskowa ze sceną do występów. Jest  gabinet do terapii SI, sala zajęć indywidualnych, gabinet logopedyczny, bogate zaplecze biurowe, socjalne oraz kuchenne.

W ogrodzie powstały nowe place zabaw podzielone na grupy wiekowe.

Na Bryły wróciliśmy w połowie czerwca 2018 roku, pierwszy raz od 10 lat zostały z nami dzieci sześcioletnie.  Przez całe wakacje  sprzątaliśmy i przygotowywaliśmy nowe sale na otwarcie.

Od września 2018 roku przyjęliśmy 175 dzieci ,  a od roku 2019 w przedszkolu będzie 200 dzieci.

Obecnie od września 2002r  przedszkolem kieruje   dyrektor Beata Koszlaga.  Wcześniejsze dyrektorki to   Władysława  Różańska i   Maria Kochańska.

Przedszkole  kładzie nacisk na aktywność ruchowo muzyczną  dzieci, zdrowy styl życia oraz współpracę z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy do Przedszkola nr 305.

Dyrektor i nauczyciele