Maria Skłodowska-Curie


MARIA SKŁODOWSKA – CURIE
1867- 1934

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.”

Maria Skłodowska była kobietą niezwykłą. Nauka była w jej życiu najważniejsza. Od młodzieńczych lat interesowała się zupełnie wśród kobiet niepopularnymi sprawami – chemicznymi  eksperymentami  i zjawiskami fizycznymi. Postanowiła kształcić się i zostać naukowcem! A było to w jej czasach nie lada wyzwaniem. Jako młoda dziewczyna wyjechała z Polski i rozpoczęła studia na jednej z czołowych  uczelni na świecie  – na paryskiej Sorbonie.

Wkrótce została doktorem, a potem profesorem. Zyskała sławę jako badaczka promieniotwórczości i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu, które znalazły zastosowanie m. in. w medycynie. Doświadczenia, które przeprowadzała wraz ze swoim mężem Pierre’em Curie doprowadziły do powstania pierwszych metod badania wnętrza atomu. Badając promieniotwórczość w duecie z mężem podbiła świat nauki po raz pierwszy, co uhonorowano przyznaniem im Nagrody Nobla z fizyki. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. A otrzymała ją aż dwukrotnie! Drugi raz w dziedzinie chemii, w 1911 roku, za wydzielenie nowego pierwiastka – radu. Nie lada osiągnięcie! Niezależnie od badań i odkryć naukowych, uczona przyczyniła się do zorganizowania Instytutu Radowego w Paryżu jak również pomagała czynnie w zorganizowaniu Instytutu Radowego w Warszawie. W czasie I wojny światowej wraz ze swoją córką kierowała polową służbą radiologiczną. Do końca wojny przyjęła ponad milion pacjentów. Prochy Marii Skłodowskiej – Curie spoczywają w paryskim Panteonie.

Jako współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z fizyki i chemii jądrowej, laureatka dwóch Nagród Nobla, Maria Skłodowska-Curie jeszcze z jednego powodu zasługuje na podziw – była osobą, która otworzyła kobietom drzwi do świata nauki.

ROLA EKSPERYMENTOWANIA W ROZWOJU DZIECKA

Już od chwili narodzin dziecko nieustannie odkrywa i eksperymentuje. Bada
świat wszystkimi zmysłami, a dzięki temu zdobywa wiedzę i nowe doświadczenia. Codziennie poznaje odgłosy, smaki, faktury dotykowe, emocje, relacje społeczne itd. To ciągłe odkrywanie nieznanego jest wrodzoną potrzebą każdego dziecka i tylko od nas zależy, czy będziemy ją w dziecku pielęgnować. Warto, aby w naszych działaniach zawsze  przyświecała nam myśl Konfucjusza:

,,Powiedz mi, a zapomnę
Pokaż mi, a zapamiętam
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”

Dla nowonarodzonego maleństwa wszystko jest nowe. Musi poznać, rozróżnić, zapamiętać… ODKRYĆ. To bardzo ważne abyśmy wspierali dziecko eksponując przyjemne i bezpieczne formy nowych doznań… Abyśmy stymulowali jego rozwój. Dzięki eksperymentowaniu maluch ma możliwość bycia odkrywcą, ma wpływ na rezultaty swoich działań, a co za tym idzie – ma poczucie sprawstwa. Jeśli tylko zadbamy, by działania malucha były bezpieczne, eksperymentowanie przyniesie mu ogromne korzyści. Dzieci uwielbiają wykonywać eksperymenty i robią je wszędzie, gdzie tylko mogą: w domu, w piaskownicy, w kałuży, na placu zabaw… Co badają? Wodę, piasek, mąkę, mydło, podłogę, pilot, swoją stopę, patyczki, kamyczki… Mają mnóstwo pytań i zagadek, a do tego ogromną wyobraźnię, by próbować je rozwiązać. Niezwykłą przygodę podczas wykonywania doświadczeń przeżywają dzieci, które posiadają już zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego (początek tej umiejętności pojawia się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym). Starają się one zgłębiać nieznane zjawiska i zrozumieć efekt poszczególnych etapów swojego działania. Eksperymentowanie wzbogaca dziecięce umiejętności, kształtuje charakter, ujawnia zdolności i predyspozycje, a także rozwija inteligencję. Określa zdolność do organizowania swoich działań, kierowania nimi i obserwowania efektów. Dzięki temu dziecko w przyszłości staje się osobą samodzielną i niezależną.

Rola rodzica

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i to jest główna rola rodziców. Poza tym należy nie przeszkadzać, nie negować i nie pouczać, a raczej towarzyszyć i współtworzyć. Obserwować logikę małego odkrywcy, ponieważ niejednokrotnie może nas zaskoczyć! Podsuwajmy dzieciakom ciekawe pomysły. Cała skarbnica eksperymentów znajduje się w Internecie. Czasami wystarczą dwa–trzy składniki wykorzystywane w każdym gospodarstwie domowym, aby stworzyć coś niezwykłego. Im więcej prezentujemy dzieciom ciekawych zjawisk do odkrycia, zabaw czy przykładów nowych eksperymentów, tym większy one generują głód nowych doświadczeń i pomysłów. Pragną coraz więcej doświadczać i dogłębniej poznawać. Chcą badać nowe zjawiska całym sobą, całym swoim umysłem, ciałem i wszystkimi zmysłami… Na dodatek nigdy nie mają dosyć!

www.dziecisawazne.pl M.Wysocka-Jóźwiak