Listy do rodziców gr VI

LISTOPAD

Drodzy Rodzice!

            Pierwszy tydzień listopada będzie dla dzieci okazją do powrotu do swoich ulubionych bajek. Wspólnie będziemy świętować 5 listopada dzień bajkowych postaci,         a każdy z pozostałych dni poświęcimy na bliższe poznanie bajkowych bohaterów.

Jagódki poznają historię Rybaka i złotej rybki, a pozostając w morskim klimacie, także Małej Syrenki. Pochylimy się nad losem Brzydkiego kaczątka, a tydzień zakończymy historią czterech muzykantów z Bremy.

Dlaczego tydzień poświęcimy bajkom? Bajki to nie tylko, miłe opowieści, które dzieci lubią słuchać na dobranoc. Bajki kształtują wrażliwość, rozwijają wyobraźnię, uczą wartości moralnych. Wspólne czytanie buduje więź między dorosłym a dzieckiem. Uczą także myślenia, pomagają w zrozumieniu siebie, świata i ludzi oraz wzbogacają słownictwo dziecka. Dlatego czytajmy dzieciom jak najwięcej!

Oprócz tego poznamy literę i oraz będziemy wyszukiwać przedmiotów rozpoczynających się tą głoską.

            W kolejnym tygodniu pojawi się zagadnienie rodziny. Porozmawiamy o swoich rodzinach, poznamy zabawki naszych dziadków, czy stworzymy własne drzewo genealogiczne. Dowiemy się na czym polega praca fotografa.

Na ilustracjach i w sali przedszkolnej będziemy wyszukiwać przedmioty rozpoczynające się głoską e. Będziemy utrwalać wcześniej poznane głoski: a, o, l, m, e.

Podczas ćwiczeń gimnastycznych skupimy się na zabawach bieżnych, skocznych i z czworakowaniem.

            Jesienna muzyka będzie u nas rozbrzmiewać w trzecim tygodniu listopada. Będziemy jej słuchać oraz tworzyć samodzielnie na instrumentach i przedmiotach. Stworzymy także własne instrumenty.

Poznamy wzór graficzny liczby 2 i będziemy się nim posługiwać w aspekcie kardynalnym     i porządkowym. Poznamy także kolejną głoskę: t. Będziemy układać rytmy a podczas zabaw muzycznych i rytmicznych będziemy dostosowywać swój ruch do zmieniającego się tempa, rytmu i melodii.

            Kolejny tydzień to rozmowy o sztuce. Dowiemy się jak pracują malarze i rzeźbiarze, jak powstają filmy animowane i co to jest graffiti.

W otoczeniu i na ilustracjach będziemy odszukiwać przedmioty rozpoczynające się głoską d.

WRZESIEŃ

Drodzy Rodzice!

            Przed nami kolejne miesiące wspólnej pracy i zabawy. Dla  dzieci jest to czas powrotu do dobrze znanych miejsc, nauczycieli, koleżanek i kolegów. W najbliższych dniach wspólnie stworzymy „Kodeks Przedszkolaka” i zwrócimy uwagę na używanie zwrotów grzecznościowych.

Skupimy się na dzieleniu wyrazów na sylaby. Będziemy uczyć się wyklaskiwać rytmy i układać je z klocków.

            Drugi tydzień września upłynie na rozmowach o miejscowości, w której mieszkamy. Będziemy  omawiać różnice między miastem i wsią, opisywać domy, które można tam spotkać. Z różnych materiałów spróbujemy stworzyć makietę miasta.

Będziemy uczyć się podawać swój adres domowy. Omówimy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Opiszemy znaki drogowe i porozmawiamy o pracy policjanta. Przypomnimy numer alarmowy 112 i dowiemy się, w jakich sytuacjach można z niego korzystać.

Będziemy doskonalić umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych i je przeliczać.

            W kolejnym tygodniu września zwrócimy uwagę na swoje ciało. Powtórzymy nazwy różnych jego części i będziemy wskazywać te, które znajdują się po prawej oraz po lewej stronie.

Dużo będziemy  rozmawiać o zmysłach, za pomocą których poznajemy świat. Odszukamy podobieństwa i różnice między sobą. Odbędziemy rozmawiać o tym, jak dbać o siebie i co robić, by być zdrowym. Poznamy znaczenie określenia: zdrów jak ryba. A także dowiemy się, jak powinno się dbać o środowisko i co znaczą pojęcia: ekologia i ekologiczny.

Oprócz tego będziemy ćwiczyć globalne czytanie i wodzenie po śladzie przygotowujące do pisania. Skupimy się na łączeniu różnych elementów w zbiory według określonej kategorii.

            Ostatni tydzień to rozmowy o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie i o tym, jakie dary ma dla nas ta pora roku. Będziemy wymieniać i opisywać nasze ulubione warzywa i owoce oraz wskazywać te, które są zbierane w Polsce. Opowiemy o pracach, które wykonuje się w ogrodzie i sadzie, a także o narzędziach pomocnych podczas ich wykonywania.

Odszukamy cechy wspólne i różnice między owocami i warzywami. Będziemy klasyfikować je według wybranej cechy, np. koloru, kształtu, a następnie łączyć w pary lub zbiory.

W słyszanych wyrazach będziemy wskazywać głoskę o, i wyszukiwać przedmioty, których nazwy rozpoczynają się tą głoską. W powietrzu i po śladzie narysujemy kształty owalne, literopodobne. Będziemy dzielić wyrazy na sylaby i układać zdania na temat warzyw.

Pomysły dla Rodziców:

  • Rozmowy o ty, co wydarzyło się w przedszkolu;
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby i wyklaskiwanie rytmu;
  • Zabawy w układanie rytmów dwu- i trzyelementowych z klocków, guzików itp.
  • Zabawy w układanie rymów do wybranych słów;
  • Zabawy w przeliczanie różnych przedmiotów w otoczeniu;
  • Zabawy w szukanie różnych figur geometrycznych w otoczeniu i rysowanie ich palcem lub ręką w powietrzu oraz kredką na papierze;
  • Zabawy w klasyfikowanie przedmiotów według wybranej cechy, np. małe i duże, czerwone i zielone;
  • Zabawy w określanie: po prawej / po lewej stronie – wyszukiwanie części ciała lub przedmiotów znajdujących się po danej stronie;
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Wiersze i piosenki

Jesteśmy jagódki

Jesteśmy jagódki, czarne jagódki,
Mieszkamy w lesie zielonym,
Oczka mamy czarne, buźki granatowe,
A rączki są zielone i seledynowe.

A kiedy dzień nadchodzi,
Dzień nadchodzi.
Idziemy na jagody,
Na jagody.
A nasze czarne serca,
Czarne serca.
Biją nam radośnie,
Bum tarara bum.
Pójdziem na jagódki, wysmarujem bródki,
Do kosza połowę, a resztę na głowę.
Trochę sobie zjemy, się wysmarujemy
I zatańczymy nowy taniec jagodowy.