Listy do rodziców gr IV

WRZESIEŃ

Drodzy Rodzice!

            Przed nami kolejne miesiące wspólnej pracy i zabawy. Dla  dzieci jest to czas powrotu do dobrze znanych miejsc, nauczycieli, koleżanek i kolegów. W najbliższych dniach wspólnie stworzymy „Kodeks Przedszkolaka” i zwrócimy uwagę na używanie zwrotów grzecznościowych.

Skupimy się na dzieleniu wyrazów na sylaby. Będziemy uczyć się wyklaskiwać rytmy i układać je z klocków.

            Drugi tydzień września upłynie na rozmowach o miejscowości, w której mieszkamy. Będziemy  omawiać różnice między miastem i wsią, opisywać domy, które można tam spotkać. Z różnych materiałów spróbujemy stworzyć makietę miasta.

Będziemy uczyć się podawać swój adres domowy. Omówimy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Opiszemy znaki drogowe i porozmawiamy o pracy policjanta. Przypomnimy numer alarmowy 112 i dowiemy się, w jakich sytuacjach można z niego korzystać.

Będziemy doskonalić umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych i je przeliczać.

            W kolejnym tygodniu września zwrócimy uwagę na swoje ciało. Powtórzymy nazwy różnych jego części i będziemy wskazywać te, które znajdują się po prawej oraz po lewej stronie.

Dużo będziemy  rozmawiać o zmysłach, za pomocą których poznajemy świat. Odszukamy podobieństwa i różnice między sobą. Odbędziemy rozmawiać o tym, jak dbać o siebie i co robić, by być zdrowym. Poznamy znaczenie określenia: zdrów jak ryba.

Oprócz tego będziemy ćwiczyć globalne czytanie i wodzenie po śladzie przygotowujące do pisania.

           Ostatni tydzień to rozmowy o zmianach zachodzących jesienią w przyrodzie i o tym, jakie dary ma dla nas ta pora roku. Będziemy wymieniać i opisywać nasze ulubione owoce oraz wskazywać te, które są zbierane w Polsce. Opowiemy o pracach, które wykonuje się w ogrodzie i sadzie, a także o narzędziach pomocnych podczas ich wykonywania.

Odszukamy cechy wspólne i różnice między owocami i warzywami. Będziemy klasyfikować je według wybranej cechy, np. koloru, kształtu, a następnie łączyć w pary lub zbiory.